Skip Navigation

McDonald's suffers worst U.S. sales decline since 2020, warns of 'anti-American sentiment' abroad

www.nbcnews.com

McDonald's suffers worst U.S. sales decline since 2020, warns of 'anti-American sentiment' abroad

195 comments
  • "We have seen ... an increase in people in various markets saying they’re going to be cutting back on purchases of American brands," they said.

    i'm lovin' it

  • McDonald's forgot their place as a cheap fast food burger. It's almost as expensive as places like Five Guys now, and nowhere near the same level of either flavor or sheer quantity.

    It used to be that their app promos made up the difference but now it's the same like 4 so coupons for specific items and a generic 15% off that really only covers taxes, not the 50%+ increase in prices in the last 2 years. It's just not worth it anymore.

    Even ignoring the international portion, I wouldn't be surprised if Americans started to notice as well.

    • "If you're not making a 33% profit, what are you doing it for?" - a quote from the Netherland's McDonald's chain owner. He also owns a bright red farari when visiting the drive through. He is a massive leech. Glad to not be working there anymore. The food quality is crap and overpriced.

      You're way better off eating Taco Mundo. Much better ingredients for the same prices. Even a frozen pizza from ristorante is way better than what Mac has to offer. Or Burger Me who actually rewards loyal customers with free burger coupons rather than McD's sales app. I genuinely do not understand why people still go there. You can make your own burger with better quality and price at home...

      • Yeah, for reference, here are all of the deals currently available for me in the McD's app...

        1. $2 Breakfast sandwich (and they no longer have 24 hours breakfast).
        2. Free medium fries with a $3 purchase.
        3. Buy One Happy Meal get one for $2
        4. 20% off a $15+ purchase

        And that's it. Meanwhile...

        A Quarter Pounder with Cheese or Big Mac is $7.29, for the sandwich alone. The meals are $13.39 and $13.19 respectively. Why is there a difference? The sandwiches cost the same independently and the fries and drink are the same for the meal.

        Or let's get into the grift now... they're ripping you off with some of the meals. A regular basic Cheeseburger is $2.69, and the meal is $10.39. so they're saying the "discounted" meal bundle price to add a regular drink and fries is $7.70. So they're saying the fries and a soda are worth nearly 3x as much as the cheeseburger, which is already ridiculous. But let's ignore that and look at the cost closer... a regular medium fries is $4.99 and a regular medium soda is $1.39 which comes to $6.38... so they're actually ripping you off for an additional $1.32 if you get the meal versus the items separately. So you're paying an additional 10% by getting the meal... Isn't that what the discount should be?

  • That, maybe. But hear me out:

    A Double Quarter Pounder meal is now roughly $11-12 dollars. They don't put the prices on the menu half the time, and the people in the drive-through never give you the price. They just say "pull around."

    Maybe don't run a shitty business that's overpriced.

    A couple of weeks ago I was moving to a new house. I woke up early to move a load of things, and on the way was a McDonald's. I stopped in because it was convenient and got an Egg McMuffin with a hash brown and an OJ. It was $9. $9!

    You can't charge outrageous prices and then go, "Man, why aren't people showing up?"

    • I can get a burger and fries from several local shops for less than McDonalds. The quality is better and there is more food in the bag.

  • The burger giant reported U.S. same-store sales fell 3.6%, the largest three-month drop since Q2 2020, when they plunged 8.7%.

    Pump that shit up, y'all! Don't forget McDonald's hosted the domestic enemy to the United States Constitution, Donald Trump, for two separate PR stunts. They are complicit in his treason. They don't deserve another cent of your money - there are tons of other options to get your greasy salt fix.

  • Costs the same as a sit down meal, low standards often tepid, virtue signalling vegan menu, deforestation contributions, we have Greggs for trash Panda food

  • Why won't people pay $15 for our meatboard burgers, cold fries, and a half hour in our pristine drive through?

    • Burn 5 dollars in gas idling in the lineup.

      • Don't forget the clown in the pickup thats pissed because you wont rear end the car in front of you.

  • That's a good thing. Love to see the impacts.

    Will still continue avoiding them.

  • Good. Fuck ‘em for the sake of GP, and fuck ‘em for hosting TFI. Get fucked.

  • I mean, I'm an American. I have a pro-American sentiment when it comes to food and drink.

    I also happen to have an anti-overpriced-crap sentiment when it comes to the things I eat and drink.

    In my area, a Quarter Pounder with Cheese is $10.50. Now, I may not compare exact apples-to-apples here, but let's go for it.

    From my local supermarket, I can get 20 1/4lb. patties for $25 - that's the premade patties, not from the butcher section. That means not only can I decide how well-done I like my burger, I can season it as I choose. And I have confidence in my local supermarket that when they put on the side of the box "Ingredients:80% Lean, 20% Fat Ground Beef", they mean it. That makes each patty $1.25.

    Now, if I want to buy the exact same ground beef, but not formed in patties, that's $3.25/lb (usually in 2-3 lb. packs, but I can ask the butcher and get a custom size) - so now we're down to $0.81 for the patty.

    The rolls, I can get store brand. 8 for $1.50. That's $0.19 cents a roll. That means that if I buy my own ground beef, I've now spent exactly $1 on a quarter pound burger. So let's talk toppings.

    The cheese first - one slice of American on theirs; I would go a different way, but stick to them. Springing for a little extra, $3.59 a pack for Borden Melts cheese, 16 slices. $0.22 per slice. Our burger is now at $1.22 COGS, and I have the makings for 7 more in buns and probably that in beef, plus I could make each burger with 2 slices of cheese, so each burger is $1.44 so far.

    Onions, I can get for $1.50/lb (or less!), and each onion is less than that. But I definitely have enough to do a burger and meal plan - let's say an ounce, about $0.10. Mustard, I'm not going to factor in the cost, because it's so little as to be a joke. Buying a jar of good mustard can last you a year or more. Ketchup I'll say the same for. It can last a long time and the amount per burger is negligible. So let's be generous and say $0.10 each. Pickles can be more expensive if you get good ones, but store brand we're talking $0.16 per ounce (with brine), and you're not putting on a full ounce of pickle. So in toppings, we're adding ~$0.50 value.

    Total cost of the burger is around $2.00 at retail, not at scale; about $3 if you want premade patties. Sure, there are costs to be amortized like rent and tax and cooking - and the biggest cost, labor. But each individual burger shouldn't be socked with an 80+% markup from COGS, and taste worse than the home-made version.

    Why should I buy from McDonald's ever again?

  • mcdonalds is currently a BDS target for their complicity in the "israeli" settler genocide on the Palestinian people

195 comments